Facebook

Newsletter

Kvalitní bylinné čaje

Přečtěte si » Kvalitní bylinné čaje

Podle legendy bylo objevení čaje čirou náhodou, když pár čajových lístků spadlo císaři Šen-Nungovi přímo pod nos do kotlíku s vroucí vodou a jejich lahodná vůně byla tak opojná, že se rozhodl neznámý nálev vypít. Nejstarší dochované popisy pěstování čaje pochází z období dynastie Tchang (7. – 10. stol. n. l.), zejména od čajového mistra Lu Jü. V té době se používal lisovaný zelený čaj rozemletý na jemný prášek, který byl vhozen do vroucí vody. První záznamy o dnešní podobě pití čaje, tedy přelévání čajových lístků, spadají do období dynastie Ming (14. – 17. stol. n. l.).
Pití čaje nezůstalo jen v samotné Číně na dlouho. Postupně se tato kultura šířila v Asii (Japonsko, Mongolsko), pak Arábii a postupně – v 17. století - i do Ruska a Evropy. Historické zmínky o pití čaje na území České republiky sahají do 19. století.

Bylinné čaje, také čaje?

Čaje se dělí podle stupně oxidace (tradičně se používá termín fermentace, ten však z chemického hlediska není správný), kterou projdou, na čaje bílé, zelené, polozelené a černé – všechny pochází ze stejné rostliny – čajovníku, liší se jen způsobem zpracování. Existují však také čaje bylinné nebo ovocné. Nejsou to sice opravdové čaje, protože neobsahují lístky čajovníku, ale i přesto jde o lahodné a zdraví prospěšné nápoje. Již dávní předkové objevovali léčivé byliny, které v různých formách, například v podobě odvaru nebo nálevu, dokázaly ulevit a pomoci organismu. Proto se nejrůznější bylinné čaje, většinou směsi mletých léčivých bylin, používají jako prevence, prostředek detoxikace, který v náročném jarním období může organismu pomoci, nebo podpora léčby různých onemocnění. Ovocné čaje zase představují výborný doplněk pitného režimu, který by neměl chybět v žádné domácnosti.

České bylinné čaje

V České republice existuje několik výrobců, kteří se na výrobu a distribuci bylinných čajů dlouhodobě zaměřují a právem získávají nejvyšší ocenění, například v podobě české značky kvality KLASA. Patří mezi ně firmy LEROS, Biogena, Artifex nebo Valdemar Grešík – Natura. Firma LEROS vznikla v roce 1994. Vizí firmy je prvotřídní kvalita výrobků a pečlivý výběr surovin pro výrobu. Výroba všech bylinných čajů a ostatních čajových směsí je od počátku monitorována a během procesu je produkt kontrolován v certifikovaných laboratořích. Mezi výrobky firmy LEROS, které nesou značku kvality KLASA, patří produkty z řady LEROS baby - Čaj pro kojící matky s obsahem natě jestřabiny, meduňky, zlatobýlu a violky trojbarevné, plodu kmínku a listu jitrocele; Dětský čaj bylinný, jenž je složen ze šípku, jablka, fenyklu, heřmánku, ostružiny, květu lípy a kořene mrkve, nebo čajová směs k ochraně horních cest dýchacích – Dětský čaj průduškový. Pro dospělé je tu řada LEROS Natur ze směsí bylin nebo s obsahem jen jedné byliny. Značku KLASA získal čaj LEROS Natur Spánek a nervy – směs, která obsahuje rostliny s uklidňujícími účinky a pomáhá při nervovém vypětí, přepracování a v období stresu, z jednobylinných čajů značku KLASA získal LEROS Natur Echinacea Tea Imunita.

Další firmou, která se zaměřuje na výrobu a prodej bylinných čajů, je společnost Biogena. Na trhu se pohybuje od roku 1991, kdy v Českých Budějovicích vznikla. Ve svých začátcích měla jen 3 zaměstnance a všechna práce byla dělána manuálně. V dnešní době zaměstnává Biogena 80 lidí a řadí se mezi přední výrobce čajů v České republice. I výrobky této firmy – Mátový, Šípkový a Lipový čaj – získaly ocenění značkou kvality KLASA. Společnost Valdemar Grešík – Natura, která vznikla v roce 1990, dnes rovněž patří mezi přední české výrobce bylinných a ovocných čajů, koření, kapek a mastí z léčivých bylin a potravinových doplňků. Její Čistící čaj s červenou řepou, který pročisťuje organismus a dodává tělu cenné minerály, zlepšuje látkovou výměnu a podporuje vylučování škodlivých látek z organismu, je vhodný po užívání antibiotik nebo jiných léků, při nádorových onemocněních a po pobytu v kontaminovaném prostřední, Smolíček, čaj pro menší i odrostlejší děti s obsahem šípku, fenyklu nebo heřmánku a Průduškový bylinný čaj jsou rovněž nositeli ocenění KLASA.
Dalším českým výrobcem, tentokrát instantních granulovaných nápojů, je firma Artifex Instant. I její výrobky – instaní čaje Exotic, Multivitamín, Citron, Broskev a Jablko&bez – nesou ocenění kvality KLASA.

 

Článek použit: 22.3.2011, Eva Večeřová, zdroj: Svet-potravin.cz