Facebook

Newsletter

Spalovače tuku

Přečtěte si » Dieta - marketingový tah » Spalovače tuku

2013-04-24 16:01

Problematika spalovačů tuku je ve spojitosti s redukčními dietami snad tou nejdiskutovanější otázkou. Na jedné straně jsou spalovačům připisovány až téměř nadpřirozené účinky, na straně druhé se diskutuje jejich účinnost vůbec a reálný podíl na shozených kilogramech tuku.

Víte, jaký je hlavní problém spalovačů tuku? 

Spalovače tuku jsou doplňky výživy. Zopakujte si a zamyslete se nad předešlou větou ještě jednou: „Spalovače tuku jsou doplňky výživy.“ Proč toto natolik zdůrazňuji? Jak vyplývá z názvu celé skupiny těchto preparátů, doplňky výživy mají výživu, popř. cílený výživový plán, pouze doplňovat, nelze na nich zakládat vaše cíle. Ať již jste mladík, který se zhlédl v postavě Arnolda Schwarzeneggera a chcete začít budovat svaly nebo maminka, která by ráda po porodu a kojení shodila přebytečné zásoby tuku, vždy a absolutně je primárním faktorem rozhodujícím o splnění vašich cílů výživa, nikoliv doplňky výživy. A je opravdu jedno, zda-li je řeč o proteinových koktejlech a aminokyselinových tabletách v případě mladíka nabírajícího svalovou hmotu nebo o spalovačích tuku v případě maminek či kohokoliv jiného, jehož cílem je redukovat zásoby tuku.

Účinek všech doplňků výživy je podmíněn tím, doplňují-li správně sestavený výživový plán.

Bez toho, abyste se s tímto faktem smířili, by nemělo cenu v článku o spalovačích vůbec pokračovat. Řada lidí totiž na jedné straně sice před každou pohybovou aktivitou „pilně“ užívá spalovač tuku, na straně druhé tímto jejich starost o naplnění jejich cílů končí a jinak se stravují velmi nepravidelně a když už, tak ve velkých porcích ve fast-foodech nebo večer po návratu z práce/školy smaženými polotovary a brambůrky. Připadá vám to povědomé? Tak si konečně uvědomte, že žádné mávnutí kouzelného proutku ani zkratky neexistují!

Význam doplňků výživy a konkrétně spalovačů tuku je v tom, že vám cestu za vašimi cíly mohou výrazně ulehčit a zpříjemnit, jak si ukážeme dále, ale na tuto cestu musíte nejprve vůbec vyrazit upravením vašich stravovacích návyků a zařazením pohybových aktivit! Jinak jsou prostředky vynaložené na pořízení kvalitního spalovače tuku naprosto zbytečné. Účinky sebelepšího spalovače tuku při fast-foodové a smažené tučné stravě zkrátka nezaznamenáte, je to stejně absurdní jako očekávat, že když si k hamburgeru s hranolky objednáte colu light (bez cukru), tak tím pro sebe děláte něco zdravého nebo dokonce, že díky tomuto zhubnete. Pokud ale svoje stravovací i pohybové zvyklosti zlepšíte, pak skutečně můžete výhod a účinků spalovačů tuku využívat. Ptáte se nyní, zda-li tedy spalovače tuku za těchto podmínek fungují? Ano a perfektně! Jak vlastně spalovače tuku fungují?

Doby, kdy se až s posvátnou úctou hovořilo o karnitinu jako o nejlepším spalovači, který veškeré výsledky obstará za vás, jsou nenávratně pryč. Samozřejmě, karnitin má stále kvůli svým účinkům (které si vysvětlíme dále) mezi spalovači své místo, ale v dnešní době jsou ze sortimentu spalovačů tuku jednoznačně nejlepší volbou tzv. komplexní spalovače, které kombinují více účinných látek dohromady, z nichž každá způsobuje spalování tuku jiným mechanismem. Tyto skupiny látek v komplexních spalovačích s různými mechanismy účinku bychom mohli rozdělit na následující:

Stimulační látky

Jak napovídá název této skupiny, jedná se o látky se stimulačním účinkem, které mají z hlediska spalování tuků dvojí efekt – zaprvé umožňují v průběhu dietního režimu, kdy kvůli sníženému příjmu kalorií bývá řada lidí unavená, organismus před pohybovou aktivitou „nabudit“ a zvládnout s plným nasazením tréninkovou dávku, která je pro spalování tuku nezbytná. Druhým žádaným efektem těchto látek je to, že dokáží k tomuto „nabuzení“ organismu využívat energii přímo z tukových zásob!

Zástupci této skupiny látek jsou např. kofein, synephrin, taurin, guarana aj.

Látky s termogenním efektem

Také název této skupiny prozrazuje mechanismus účinku, který spočívá v tvorbě tepelné energie, což má rovněž dvojí efekt: jednak s rostoucí teplotou roste i rychlost metabolických reakcí (lidově řečeno se „zrychluje“ metabolismus) a tedy i spalování tuků, zadruhé jsou tuky spalovány i bez využití metabolismem na odpadní teplo, což zvyšuje energetický výdej v průběhu celého dne, tedy i mimo pohybovou aktivitu. Kromě již zmíněného synephrinu (který má jak stimulační, tak i termogenní účinky) do této skupiny látek patří dále např. HCA (hydroxycitrónová kyselina), extrakt ze zeleného čaje, extrakt z vrbové kůry, extrakt ze zázvoru, ginkgo biloba ad.

Lipotropní látky

Neboli samotné „spalovače tuku“ jsou takové látky, které primárně způsobují lipolýzu (spalování tuků). Jak bylo zmíněno již výše, mezi nejznámější a nejpoužívanější patří L-karnitin (který je mimochodem přirozenou látkou lidského organismu), jehož mechanismus účinku spočívá v transportu mastných kyselin přes membrány mitochondrií (energetické centrum každé buňky) do jejich nitra, kde dochází k vlastnímu „spalování“ v procesu zvaném beta-oxidace mastných kyselin. Z dalších látek můžeme do této skupiny také zařadit rosavin, cholin aj. Zajímavý je rovněž ve spalovačích i obsah chromu, protože tato látka působí na tuky z druhé stránky: snižuje pocity hladu a chuti na sladké, což je v průběhu redukčních diet vlastnost více než příjemná.

Nyní věřím, že si již dovedete působení spalovačů tuku alespoň přibližně představit a uvědomit si, že spalovače samy o sobě při nezřízeném stravování nic nevyřeší, protože při „civilizačním“ nepravidelném stylu stravování s jídly bohatými na tuky a jednoduché cukry máte metabolismus natolik zpomalený, že není v silách sebelepších spalovačů ho na potřebnou úroveň „rozběhnout“.

Naopak pokud na cestu za svými cíly vyrazíte a váš jídelníček upravíte (a budete jej dodržovat), vaše výsledky se při současném použití kvalitních spalovačů tuku dostaví mnohem rychleji a mnohem méně „násilněji“ (díky odstraněnému pocitu únavy, hladu, chuti na sladké apod.) než na samotné dietě (či vhodněji – úpravě stravovacích zvyklostí). Jaké komplexní spalovače ze sortimentu preparátů na hubnutí zvolit?

Ačkoliv filosofií webu Viviente.cz je propagovat zdravou výživu a vědecké informace na rozdíl od „šarlatánů“ propagujících primárně doplňky výživy, na jejichž propagaci jsou finančně zainteresováni, považuji jako autor tohoto článku za rozumné zmínit i několik konkrétních výrobků na našem trhu, které vám, doufám, usnadní orientaci v širokém sortimentu a hlavně vás vyvarují „vyhození“ peněz za nějaký spalovač s překrásnou lákavou reklamou, který ovšem neúčinkuje.